GroenLinks Den Haag heeft zaterdag 22 juni, met zo'n zestig bezoekers, een succesvolle ledendag georganiseerd in Het Wapen van Den Haag. Tijdens de ledendag werden verschillende workshops gegeven en er werd gesproken door Bram van Ojik en de Sudanese mensenrechtenactivist Asha, die in Den Haag is in het kader van Shelter City.
De dag begint met twee workshops. Eén van de programmacommissie, waarin de leden mee kunnen denken over het programma dat voor de komende gemeenteraadsverkiezingen wordt geschreven. In de andere workshop legt GroenLinkslid Bert Hesselink uit hoe je effectief kunt communiceren, in bijvoorbeeld speeches en via websites.
Daarna blijft de dag interessant, want partijleider Bram van Ojik komt spreken en vragen beantwoorden. Bram heeft het over de aankomende gemeenteraadsverkiezingen (in 2014), Den Haag en GroenLinks. Hij legt uit dat GroenLinks in de peilingen opkrabbelt en geeft aan hoe we die lijn voort kunnen zetten. Onder andere kunnen we dat doen door ons te richten op de toekomst en aansprekende campagneonderwerpen uit te kiezen, die echt bij GroenLinks passen.
Shelter City
Na de pauze is er een tweede workshop van de programmacommissie en de aanwezige GroenLinksleden kunnen in gesprek gaan met Asha. Asha is mensenrechtenverdediger in Sudan en nu voor enkele maanden in Den Haag in het kader van Shelter City. Het Shelter City-initiatief is er voor mensenrechtenverdedigers in nood om op gecoördineerde wijze onderdak te krijgen in een netwerk van daarvoor geschikte steden: de Shelter Cities. Inge, raadslid voor GroenLinks, legt uit hoe zij dit initiatief, samen met D66 door de raad heeft gekregen. Daarna geeft ze het woord aan Asha.
Asha legt uit hoe het met vrouwenrechten gesteld is in Sudan. Officieel zijn vrouwen gelijk, maar in de praktijk is dat niet zo. Daarom zul je bijvoorbeeld weinig vrouwen op maatschappelijk belangrijke posities aantreffen. In de privésfeer kunnen meisjes op hun tiende uitgehuwelijkt worden en is polygamie normaal. Vrouwenbesnijdenis is dat ook, met sociaal als ergste gevolg dat vrouwen door hun gemeenschap worden uitgestoten als bepaalde medische complicaties optreden bij geboortes.
Dit soort toestanden hebben Asha doen besluiten, naast wetenschapper activist te worden, vertelt ze ons. Met haar Civil Society Confederation probeert ze nu bewustzijn te creëren door documentaires te maken. Ook heeft ze (na uitgebreid onderzoek) een alternatieve familiewet opgesteld, waarin vrouwen gelijke kansen krijgen door bijvoorbeeld de huwelijksleeftijd te verhogen naar achttien jaar.
Anti-islam
Conservatieve maatschappelijke krachten, en de huidige machthebbers, zijn niet blij met Asha's inspanningen. Daarom probeert men haar zwart te maken door haar te verwijten anti-islam te zijn en spreekbuis voor het Westen. Asha geeft echter aan dat ze spreekt namens een grote groep in de Sudanese samenleving en dat ze ook islamitische geleerden achter haar standpunten heeft staan. Ondanks dit alles heeft Asha nog steeds vertrouwen in de toekomst van haar land.
Op de vraag hoe een gemiddelde dag er nu voor haar uitziet, antwoordt Asha dat het onderdak krijgen in een Shelter City er onder andere voor zorgt dat ze zich nu kan ontspannen. Het is wennen om over straat te kunnen zonder je zorgen te maken over de openbare ordewetten die in Sudan van kracht zijn. Haar collega's van de Civil Society Confederation gunnen haar niet helemaal vakantie en sturen haar bijvoorbeeld stukken om te redigeren, lacht Asha.
Verder heeft ze geen vast programma, maar toch genoeg te doen. Ze netwerkt met andere, internationale mensenrechtenorganisaties. Zo gaat ze volgende week naar een congres in Duitsland en wil ze nog naar de EU, in Brussel. Ze houdt toespraken, zoals hier vandaag, en ook op scholen. Ten slotte geeft de rust die Shelter City haar biedt, haar de ruimte om te reflecteren op de richting die ze op wil met haar activiteiten.
Na dit indrukwekkende samenzijn met Asha, en het afronden van de workshop van de programmacommissie, is er een korte borrel. Daarna moet er echter weer politiek bedreven worden: de meeste aanwezigen sluiten zich aan bij de demonstratie 'Spuiforum? Krackjorum!' die plaatsvindt op het Spui, om daar pamfletten uit te delen en mee te zingen met en te dansen op de Spuipijnboogie.
Geschreven door Martijn Schackmann voor GroenLicht.
Met medewerking van Rik van der Laan, van het bestuur. En met dank aan het bestuur voor het organiseren van de dag.