De nieuwe wet die het kraken van langdurig leegstaande panden strafbaar maakt en de gemeente de mogelijkheid geeft om leegstand aan te pakken is een bureaucratisch monster. Dit gaat veel politiecapaciteit vergen en zal het kraken niet stoppen, verwachten de raadsleden Inge Vianen (GroenLinks) en Joris Wijsmuller (Haagse Stadspartij).

In schriftelijke vragen aan het college vragen zij of de gemeente daadwerkelijk leegstand gaat bijhouden in een leegstandsregister, eigenaren van leegstaande panden gaat beboeten en leegstaande panden gaat opeisen om er gebruikers in te plaatsen, zoals mogelijk wordt met de nieuwe wet.

Inge Vianen (GroenLinks): “Kraken is een goede manier om leegstand te voorkomen. Deze nieuwe wet draagt geen oplossingen aan voor leegstand en handhaven van deze wet heeft voor GroenLinks geen prioriteit.” Joris Wijsmuller (Haagse Stadspartij):“Ik vrees dat de gemeente de leegstand ongemoeid zal laten met als gevolg dat anti-kraak ook niet meer nodig is.”

De twee raadsleden vinden de nieuwe wet bovendien overbodig. Joris Wijsmuller: “Kraken zorgt in Den Haag zelden voor problemen. We dagen het college uit om het tegendeel te bewijzen. Het is absurd om na 40 jaar krakers ineens als criminelen te gaan behandelen. Plotseling zijn het ’outlaws’, is dat wat we willen?”

Inge Vianen: “De wet zorgt voor een overdaad aan bureaucratie en inzet van toch al overbezet politiepersoneel tegen een niet-bestaand probleem. Bovendien zijn er veel goede initiatieven voortgekomen uit kraakacties.” Joris Wijsmuller: “Van theater de Appel tot theater Korzo, van het Today’s Art Festival en het Crossing Border Festival tot de Parade, en van het Paard van Troje tot Bazart. En kijk eens naar de huidige bloeiende underground van Den Haag. Zonder krakers zou Den Haag een dooie stad zijn”.

De twee raadsleden wijzen er fijntjes op dat de Raad van State, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de G4, de G30, de Woonbond, Aedes, de Raad van Kerken en vele andere maatschappelijke en culturele instanties niet overtuigd zijn van het nut van de wet.