Op 19 juli vorig jaar werden Mahmoud Asgari en Ayaz Marhoni, twee Iranese jongens, vanwege homoseksuele handelingen opgehangen in de Iranese stad Mashad.
De foto’s van hun terechtstelling hebben geleid tot internationale ontzetting en acties.
Nu een jaar later wordt hun executie internationaal herdacht met een bijeenkomst op 19 juni 2006.
De foto’s van de executie van Asgari en Marhoni maakten op schokkende wijze duidelijk wat homoseksuelen in Iran bedreigd. Dat gaf een impuls aan internationale solidariteit om deze gruwelijke praktijken aan de kaak te stellen.
COC Nederland dringt er sindsdien op aan dat ons land stopt met het uitzetten van Iranese homoseksuele asielzoekers en het internationaal onder druk zetten van het Iranese regime om aan de vervolging van homoseksuelen een einde te maken.
Er is nu een tijdelijk moratorium op het uitzetten van homoseksuele Iranese asielzoekers, maar een definitieve beslissing zal pas eind augustus of begin september genomen worden door minister Verdonk.
Daarvoor is het nodig dat het ministerie van Buitenlandse Zaken een goed ambtsbericht schrijft over de positie van homoseksuele mannen, lesbische vrouwen en biseksuelen in Iran.
Een ambtsbericht waarin erkent wordt dat zij in Iran groot gevaar lopen als hun seksuele voorkeur bekend wordt.
Het lot van Asgari en Marhoni staat niet op zichzelf. Niet enkel in Iran, maar bijvoorbeeld ook in Irak, Saoedi-Arabie, Jemen, Egypte, Kameroen, Nigeria en Jamaica worden homoseksuelen vervolgd en berecht.
Voor informatie kan contact opgenomen worden met:
John Blankenstein, bestuurslid COC Haaglanden
Tel: 06 – 54 64 29 28
info@cochaaglanden.nl tel: 070 – 365 90 90