Ook het landelijke nieuws wordt gedomineerd door Corona. Het lijkt wel of we leven van persconferentie naar persconferentie. En iedere avond zitten de talkshows vol met politici, wetenschappers of charlatans met gesprekken over maatregelen, sneltesten en vaccinaties. En dat is op zich best begrijpelijk, want de impact van Corona op de maatschappij op ons allemaal is enorm.
Maar goed, we hebben over ruim een maand landelijke verkiezingen. En wat iedere politicoloog je kan voorspellen dreigt ook nu uit te gaan komen: in tijden van crisis neigen mensen naar behoud van wat ze kennen. Alleen is het niet de Corona-crisis die je het meeste zorgen moet baren nu je met je stem straks zeggenschap hebt over hoe ons land er de komende vier jaar of langer uit moet zien. Corona houdt ons nu volop bezig, maar ondertussen voltrekken zich drie andere rampen die schreeuwen om een stevige crisisaanpak. We zitten in een verdelingscrisis, hoe gaan we ervoor zorgen dat de rijken en de grote bedrijven eerlijk gaan meebetalen, zodat de mensen die het al moeilijk hebben het ook na Corona niet nog zwaarder krijgen? We zitten in een vertrouwenscrisis, hoe gaan we (met de Toeslagenaffaire vers in ons geheugen) ervoor zorgen dat we als overheid ontwikkeling van mensen centraal gaan stellen, zodat overmatige controle en (institutioneel) racisme uit onze systemen verdwijnt? En: we zitten in een klimaatcrisis, hoe gaan we binnen 10 of 20 jaar van onze olie-verslaving afkomen en bouwen we aan een nieuwe rechtvaardige samenleving gebaseerd op schone energie en een eerlijke verdeling van de baten en de lasten?
De effecten van de Coronacrisis voelen we nu en de impact is enorm, maar als straks de vaccinaties echt op stoom zijn, kunnen we onszelf in de loop van dit jaar aan de pandemie ontworstelen. Voor de verdelings-, vertrouwens- en klimaatcrisis geldt dit niet: dit vergt fundamenteel andere keuzes. En dat is mogelijk. Het is nu tijd om de welvaart eerlijk te gaan verdelen, het vertrouwen te herstellen en vol in te zetten op verduurzaming. En het is gaaf om te zien dat steeds meer mensen ook geloven dat het anders kan en zich aansluiten bij GroenLinks. Nu maar hopen dat dit kwartje ook gaat vallen bij iedereen die ’s-avonds al zappend naar de talkshows op de tv kijkt en denkt dat Corona onze grootste uitdaging is. We hebben nog een maand om iedereen te overtuigen!
Tot snel weer. Houd je haaks, houd afstand en blijf gezond!